Dalšie naše služby

Ako vplýva hodnota spojení dokumentu na nájditeľnosť stránky

Prof. PhDr. Soňa Makulová, PhD. 15. máj 2006 v kategórii SEO optimalizácia

O tom, že dnes medzi najväčšie priority patrí dostať sa na popredné miesta vo vyhľadávačoch sme hovorili už vo viacerých článkoch. Je potešiteľné, že stále viac slovenských firiem si uvedomuje nutnosť optimalizovať stránku pre vyhľadávače a pochopila podstatu SEO.

Optimalizácia stránok je o to dôležitejšia, že podľa posledných výskumov uskutočnených v januári 2006 spoločnosťou iProspect v spolupráci s Jupiter Research venovaných správaniu používateľov pri používaní prieskumových strojov sa ukázali niektoré nové skutočnosti. Výsledky boli publikované v apríli 2006 v štúdii iProspect Search Engine User Behaviour Study a majú veľký význam pre samotné vyhľadávacie nástroje ako aj pre tvorcov webových sídiel, pretože naznačujú trendy v správaní používateľov pri vyhľadávaní informácií na základe výsledkov výskumov posledných štyroch rokov. Prieskum sa vykonal na základe 1 649 odpovedí používateľov prieskumových strojov v USA.

Ku kľúčovým zisteniam patrí, že 62% používateľov vyhľadávacích nástrojov klikne na prvú stranu výsledkov vyhľadávania a 90% používateľov si pozrie záznamy na prvých troch stranách obrazovky. Z toho vyplýva aj nutnosť pre firmy ponúkajúce prostredníctvom internetu predaj produktov alebo služieb, aby sa pre požadované kľúčové slová umiestnili v rámci prvých troch strán výsledkov vo vyhľadávaní, najlepšie na prvej strane.

Dôležitosť výskytu na prvých stranách sa zvyšuje, výsledky výskumov ukazuje, že až 62% používateľov klikne na prvú stranu v roku 2006 oproti 60% používateľov v roku 2004 a 48% v roku 2002. K vážnym zisteniam patrí, že stále menej používateľov ide za tretiu stranu nájdených záznamov, v roku 2006 to bolo 10% používateľov oproti 13% v roku 2004 a 19% v roku 2002.

K ďalším dôležitým zisteniam patrí, že až 41% používateľov, ktorí nenájdu hľadaný produkt alebo službu na prvej strane zmenia vyhľadávací nástroj alebo reformulujú svoju požiadavku podľa iných kľúčových slov a 88% používateľov to urobí, ak nenájdu to čo hľadajú na prvých troch stranách. Podobne až 82% používateľov, ktorí nie sú spokojní s výsledkami nájdených záznamov, reformulujú svoju požiadavku prostredníctvom nových slov, synonymných termínov a pod., pričom ostávajú verní svojmu vyhľadávaču. Vyplýva z toho aj nutnosť optimalizovať stránky nielen na úzke špecifické termíny, ale aj širšie frázy, pričom by sa malo vychádzať z prieskumov, ako formulujú používatelia svoju požiadavku pri vyhľadávaní informácií v internete. Našťastie už dnes existujú mnohé automatizované nástroje ponúkajúce tieto služby a záleží len od šikovnosti tvorcov webových sídiel ako ich dokážu využiť.

Na vyššie umiestnenie stránky vo vyhľadávačoch vplýva celý rad faktorov. Hovorili sme o nich aj v článku Ako hodnotia vyhľadávače internetu vašu stránku. Môžeme ich rozdeliť do štyroch veľkých skupín.
Sú to predovšetkým:
  1. Faktory v dokumente (na stránke) ovplyvňujúce jeho umiestnenie
  2. Faktory ovplyvňujúce hodnotu odkazu
  3. URL, technické, hosťovské a serverové vedľajšie faktory
  4. Škodlivé faktory vplývajúce na pozíciu dokumentu

V minulom článku Ako vplýva nadpis dokumentu na nájditeľnosť stránky sme sa venovali prvku <Title> a jeho významu pre zvýšenie nájditeľnosti stránky. V dnešnom článku sa venujeme faktorom, ktoré ovplyvňujú hodnotu odkazu.
Patrí sem predovšetkým text hypertextových liniek a počet a kvalita externých liniek vedúcich na stránku. Čiastočne by sme do tejto skupiny mohli zaradiť aj popularitu sídla v určitej tematickej oblasti webových sídiel a globálnu popularita sídla.

Ak si pozrieme bližšie webové sídla slovenského internetu zistíme, že väčšina hypertextových spojení URL adries obsahuje iba sémanticky nič nehovoriace slová. Pritom robot vyhľadávacieho nástroja indexuje aj text spojení. Na nasledujúcom obrázku vidíme, ako robot zindexoval text spojení portálu Infolib.

obrázok: Časť textu spojení na portáli Infolib

Obr. Časť textu spojení na portáli Infolib

Ako vidíme, väčšina textu URL adries obsahuje iba sémanticky nič nehovoriace slová podstránka.php. id a pod. Umiestnenie stránky vo vyhľadávačoch môžeme významne zlepšiť ak použijeme výstižnejšie texty spojení v URL adrese, ako vidíme na nasledujúcom obrázku v prípade Slovenskej knižnice pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči.

obrázok: Časť textu spojení na webovom sídle Slovenskej knižnice pre nevidiacich v Levoči

Obr. Časť textu spojení na webovom sídle Slovenskej knižnice pre nevidiacich v Levoči

Ako vidíme na obrázku v texte URL adries sú aj významové slová (adresar-pobociek, cennik, ako-spravne-vyhladavat a pod.), ktoré zvyšujú nájditeľnosť stránky. Pri rozšírenom vyhľadávaní môžeme tiež vyhľadávať podľa slov v URL adrese.

Na umiestnenie dokumentu vo výsledkoch vyhľadávania má mimoriadne veľký vplyv text v kotve odkazu. Odkaz má dva konce, ktoré sa nazývajú kotvy (anchors, značka) a určitý smer. Odkaz začína na zdrojovej kotve a smeruje k cieľovej kotve, čo môže byť hocijaký internetový zdroj (obrázok, videoklip a pod.).

Príklad: oveľa viac informácií nájdete <a href="kapitola2.html">v druhej kapitole</a>. Formulácia, termíny, poradie a dĺžka textu v kotve odkazu je jedným z hlavných faktorov, ktoré berú do úvahy vyhľadávacie nástroje internetu pri vytváraní poradia dokumentov. Špecifický text v kotve odkazu pomáha stránke v lepšom umiestnení pri vyhľadávaní určitej frázy alebo termínu vo vyhľadávacích nástrojoch. Text spojení má pre robot vyhľadávacieho nástroja veľký význam, pretože pomáha nájsť ďalšie stránky na webovom sídle.

Všetky spojenia vytvárajú dôležitú súčasť navigačnej štruktúry. Často vyhľadávací nástroj nasmeruje používateľa podľa textu spojenia na relevantnú stránku, aj keď táto neobsahuje dané kľúčové slovo. Podobne v prípade veľkého počtu záznamov na výstupe je možné zúžiť výsledok rešerše tak, že hľadáme určité kľúčové slová iba v textoch spojení. Na nasledujúcom obrázku vidíme, že pri zadaní textu spojenia časopisy a kalendáre v Google sme získali 1 záznam.

obrázok: Zjemňovanie výsledkov rešerše podľa textu spojení

Obr. Zjemňovanie výsledkov rešerše podľa textu spojení

Na hodnotu hypertextového odkazu vplýva aj umiestnenie stránky, z ktorej prichádza spojenie v štruktúre sídla, spojenia z titulnej stránky majú väčšiu hodnotu ako spojenia z tretej, prípadne štvrtej úrovne. K dôležitým faktorom patrí aj obsahová relevancia stránky, z ktorej vedie hypertextové spojenie a stránky, na ktorú spojenie odkazuje. Hodnota spojenia je väčšia, ak sú stránky tématicky príbuzné, alebo na seba obsahovo naväzujú. K nezanedbateľným faktorom patrí aj kredibilita alebo dôveryhodnosť webového sídla. Hodnota externých odkazov je ďaleko vyššia, ak prichádzajú zo stránkou s vysokým ratingom u vyhľadávacích nástrojov.

Okrem hodnoty spojení na nájditeľnosť stránky vplýva celý rad ďalších faktorov. Podrobnejšie sa im budeme venovať v ďalších článkoch.

Literatúra


a) iProspect Search Engine User Behaviour Study. April 2006. [cit. 2006-05-01].

Zdieľajte článok

Zasielajte mi nové články na e-mail:

Ďalšie články z kategórie SEO optimalizácia

Dôležitosť kontextu pri vyhľadávaní (Ako Google interpretuje vyhľadávacie dotazy a čo to znamená pre SEO optimalizáciu)

1. máj 2017

Úvod V súčasnosti patrí Google určite k najviac využívaným vyhľadávacím nástrojom internetu. Toho sú si vedomí aj vlastníci webových stránok a preto je ich snahou sa objaviť vo...

Asociácia a relevancia pri vyhľadávaní (Ako Google interpretuje vyhľadávacie dotazy a čo to znamená pre SEO optimalizáciu)

1. apríl 2017

Úvod V súčasnosti patrí Google určite k najviac využívaným vyhľadávacím nástrojom internetu. Toho sú si vedomí aj vlastníci webových stránok a preto je ich snahou sa objaviť vo...

Spokojní klienti

Ceníme si dôveru mnohých významných klientov

Môžeme vám pomôcť?

Sme otvorení každej požiadavke. Radi využijeme naše skúsenosti vo váš prospech.